Hopp til hovedinnhold
Omviser forteller - foto Veslemøy Furuseth.jpg

Bli med inn i Sigrid Undsets middelalderunivers

På Bjerkebæk, Lillehammer Kunstmuseum og Maihaugen

Hele sommeren

Denne sommeren inviteres du inn i Sigrid Undsets fascinasjon for middelalderen – på tvers av flere museer.

En vinterdag i 1901 går en 18 år gammel Sigrid Undset inn på en kunstutstilling i Kristiania. Her ble den danske kunstneren Agnes Slott-Møller vist for første gang i Norge. Motivene var hentet fra konkrete hendelser i dansk middelalderhistorie, eller fra danske folkeviser. Opplevelsen gjorde sterkt inntrykk på Undset.

Fascinasjonen for middelalderen startet tidlig i Undsets liv. Allerede fra barnsalder ble hun kjent blitt kjent med sagaer og folkeviser. Fascinasjonen skulle prege både forfatterskapet hennes og livet på Bjerkebæk. I sommer er den utgangspunkt for flere opplevelser. 

Bjerkebæk: kom tett på Undset

På Bjerkebæk kan du utforske Sigrid Undsets middelalderunivers gjennom:

Her får du innblikk i hvordan Undset arbeidet, hva hun lot seg inspirere av og hvordan hun gjorde middelalderen levende i romanene sine.

Lillehammer Kunstmuseum: En moderne middelalder

I utstillingen En moderne middelalder møter du kunstnere som, i likhet med Undset, lot seg inspirere av middelalderen.

Utstillingen tar utgangspunkt i forbindelsen mellom Undset og det danske kunstnerparet Agnes og Harald Slott-Møller, og viser hvordan middelalderen fikk nytt liv i kunsten rundt 1900 – og i vår tid.

Les hvordan Sigrid Undsets fascinasjon for middelalderen ble forsterket i møte med Agnes Slott-Møllers kunst.

Maihaugen: opplev middelalderen på ekte

Undset oppsøkte selv Maihaugen for å studere arkitektur og håndverk.

I sommer kan du gjøre det samme: Besøk friluftsmuseet og opplev middelalderbygninger som Garmo stavkirke og Dagsgardsloftet – og kom tett på historien som inspirerte henne. Les mer om middelalderhusene på Maihaugen her.

Velkommen!

Dykk inn i Sigrid Undsets middelalderunivers og opplev hvordan fortiden fortsatt lever i kunsten, litteraturen og landskapet rundt oss.