Hopp til hovedinnhold
Sigrid Undset - Norsk Litteraturfestival

Til bords med Sigrid Undset

Egne festivalbilletter gjelder

Kl. 19.00 - 22.00

Velkommen til en litterær helaften på Bjerkebæk med fireretters festmiddag i Sigrid Undsets navn.

«Sigrid Undset er ikke den som sender sine personer ut i vinterkulde og uhygge på tom mave for spenningens skyld», skrev en av våre store Undset-forskere Ellisiv Steen. Fra en av sine reiser i Italia skriver hun hjem om «den vidunderlige italienske maten og vinen – om blekksprutunger og artiskokker og omeletter», og om den italienske hvitvinen som man «aldri blir full og dum av, men bare glad og i stemning».

I etterlatte brev kan vi lese at Undset bestilte oliven og olivenolje fra Frankrike til seg og sin venninne Ingeborg Møller. Ikke minst dyrket hun sine egne grønnsaker, frukt og bær, og hadde en stor urtehage på Bjerkebæk. I et essay om den hellige Angela skriver hun: «Mat er gudslån, vin en Guds velsignelse.»

Det å samles rundt bordet er noe av det viktigste i livet. Inspirert av Sigrid Undset har vi sammen med de flinke folkene i Paa bordet satt sammen en fireretters meny med inspirasjon og smakebiter fra Sigrid Undsets liv og forfatterskap.

Hedersgjester, taler og underholdning mellom rettene.

Festmiddagen arrangeres av Stiftelsen Lillehammer Museum, Norsk Litteraturfestival, Paa Bordet og Sigrid Undset-selskapet.

Egne arrangementsbilletter gjelder. Pris: 1199 kr.